POMOČ NA DOMU

Postopek pridobitve pravice do pomoči na domu se prične z oddajo Prošnje za izvajanje storitve pomoči na domu v obliki socialne oskrbe na domu.

Upravičenci do storitve pomoči na domu so osebe, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno pomočjo (družine ali tuje pomoči) ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in s tem čim dlje ostajajo v znanem bivalnem okolju.

Pomoč na domu izvajamo za:

  • osebe, stare več kot 65 let, ki zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, niso sposobne za popolnoma samostojno življenje,

  • osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu,

  • druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nege za opravljanje večine življenjskih funkcij,

  • kronično bolni in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje,

  • hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.

Naš zavod že štirinajst let krepi področje storitve pomoči družini na domu, konkretno socialne oskrbe na domu ter odgovarja na potrebe starejših ljudi predvsem v domačem okolju občin Tabor in Vransko, na podlagi dovoljenja za delo pa tudi širše. V tem okolju gre za najbolj pomembno in najbolj razširjeno socialno varstveno storitev v okviru organizirane skupnostne oskrbe, ki pa jo želimo v prihodnje zagotoviti še večjemu številu občanov.

Vodja pomoči na domu na podlagi popolne prošnje uporabnika ugotovi, ali uporabnik izpolnjuje pogoje in ali je upravičen do storitve, ki jo izvaja zavod. Storitev se individualno v dogovoru prilagodi potrebam posameznika in se neposredno izvaja v domačem okolju v obliki pomoči pri temeljnih dnevnih opravilih, gospodinjske pomoči in pomoči pri ohranjanju socialnih stikov.

Pomoč na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči, pri kateri sodelujejo vodja in koordinator storitve, izvajalec storitve, upravičenec ter ključni ali odgovorni družinski člani. Storitev se organizira v dveh delih. Prvi del storitve vodi strokovni delavec, v katerem ugotavlja upravičenost, pripravi dogovor o izvajanju storitve, organizira ključne člane v okolju in opravi začetno srečanje. V drugem delu isti strokovni delavec ali koordinator nadaljuje delo z vodenjem storitve, koordinira izvajalke, jih usmerja, sodeluje z upravičenci. Neposredno izvajanje storitve na domu upravičenca izvajajo strokovne  sodelavke, ki so vam na razpolago vse dni v letu v jutranjih, opoldanskih in večernih terminih, po vnaprej dogovorjenem urniku.

Dokumenti:

Prošnja za izvajanje storitve pomoči na domu

Seznam možnih oblik pomoči storitve

Pooblastilo

- Cenik Vransko

- Cenik Tabor